Uusi rinne ”Banaani” ja ennätyksiä kohti – ennakkokausikortit 239€

29.9.2023

Lähestymme uuden Sveitsin neljättä kautta ja ennätyksiä tullaan rikkomaan tutun letkeällä meiningillä. Kausikortteja on myyty ennakkoon enemmän kuin koskaan aiemmin Sveitsin historiassa, mutta isompia ruuhkia ei edelleenkään ennusteta hissijonoihin. Ennätystehtailun suuri kysymysmerkki on saadaanko toissakautinen 174 päivän kausi rikottua. Viime keväänä ei aivan päästy vappuun saakka huhtikuun lämpöaallossa, mutta tulevaan kauteen satsataan taas entisestään parannellulla lumetusjärjestelmällä ja samalla 110% asenteella kuin aiemminkin. Saadaanko historiallinen 174 aukiolopäivän ennätys rikottua?

Nyt on mahdollisuus lunastaa koko kauden rajattomaan mäenlaskuun kausikortti ennakkohinnalla 239€! Tarjous on voimassa vain 16.10. saakka ja kuten Sveitsin politiikkaan kuuluu, myöhemmin ei myydä koskaan edullisemmin. Kannattaa siis toimia nyt niin et missaa kautta Etelä-Suomen puhutuimmassa laskettelukeskuksessa.

What’s new?

  1. Parannettu lumetusjärjestelmää entisestään. Pari yötä mittari alle nollan ja pöhäytetään miniparkki ja laajennetaan lumetussään salliessa, toivottavasti jo lokakuussa!
  2. Uusi pitkä ja helppo rinne ”Banaani”, johon maanrakennustöitä on tehty jo toista vuotta valmistuu kauden alkuun! Pitkään ja helppoon kruisailuun syntyy huipulta takakautta perherinteeseen takaisin kääntyvä Banaani-rinne, joka aukeaa ensilaskuille jo kauden alussa. Toiveita lisätilasta ”tavalliselle laskettelulle” on tullut paljon viime talvien aikana ja nyt on pitkille ja helpoille käännöksille uusi oma rinne!
  3. Uusi Led-valaistusjärjestelmä tekee iltalaskuista loistavia. Hurjan valotehon energiatehokkaat valaisimet on pystytetty ja illat ja sumuiset päivät muuttuivat juuri loistaviksi laskuajoiksi. Nyt rinteen pinnan näkee paremmin, turvallisuus kasvaa ja ympäristö kiittää. Kelpaa!

    Kaiken kaikkiaan Sveitsissä on nyt yhdeksän monipuolista rinnettä:

    • Alppimaan mattohissin ensirinne
    • Sveitsi Super Natural
    • Snow Plaza -Etelä-Suomen suosituin parkki
    • Perherinne
    • Pitkä Perherinne
    • Banaani
    • Iso Mäki
    • Rosa Plateau -kisarinne
    • Jälleen paremmiksi muokatut hyppylinjat
  4. Sveitsin hiihtokoulu = Vuoden hiihtokoulu 2023
    Suomen hiihtokeskusyhdistys antaa vuosittain tunnustuksia ansioituneille keskuksille. Sveitsin hiihtokoulu on viime kauden vuoden hiihtokoulu Suomessa. Tulevalle talvelle voit jo varata paikkoja kursseille tai yksityistunneille täältä:
  5. Kaudeksi välineet edullisesti!
    Nyt on mahdollista varata kaudeksi oma laskusetti huokeaan hintaan 129€. Välineet saa omaan säilytykseen, ne noudetaan kauden alussa ja palautetaan kauden päättyessä. Monokoot 29-41 ja suksien mitat 80-150 cm. Paketti sisältää tietysti myös sauvat. Varaukset mahdollisimman pian, jotta saat tarvitsemasi sähköpostitse vuokraamo@sveitsinhiihtokeskus.fi

    Ja ei muuta kuin ennakkohintaista kausikorttia taskuun täältä:

Lisää rinteitä auki. Ensilaskut uudessa Banaani-rinteessä.

Uusi pitkä ja helppo yli vuoden mittavin maansiirtotöin rakennettu Banaani -rinne avautui 1. Joulukuuta klo 16. Samalla avattiin iso hyppylinja ja lauantaina avataan Sveitsi Super Natural, joka on lumilautailija Sami "Dr Luti" Luhtasen mestariteos. Se yhdistelee...

Iso Mäki auki ja Black Friday tarjoukset

Kolmantena rinteenä avautuu 20.11. Iso Mäki ja kolmantena hissinä toinen...

PERHERINNE AUKEAA 30.10

Lumetus etenee ja maanantaina avataan jo toinen täysimittainen rinne ja hissi....

Päivän kurssit

Avoimet hissit

4/6

Avoimet rinteet

7/9

Meininki

6/5

Yhteystiedot

Sveitsin Hiihtokeskus Oy
Pujottelutie 1
05880 Hyvinkää
info@sveitsinhiihtokeskus.fi
Myynti/Info 0400 877 077
Hiihtokoulu  0400 418 858
Vuokraamo 0400 954 585
Ravintola 040 1662 221

Sveitsi-info

Verkkosivuston kuvat Tom Brunberg, Tiia Nyholm, Ville Vappula ja Pasi Salminen.